Czym się różnią podróżnicy od turystów ? Czy te dwa pojęcia są tożsame ?
Oficjalne definicje wyrazów turysta i podróżnik, podawałem wcześniej. Jednak w powszechnym rozumieniu, podróżnicy to osoby zwiedzające kraj lub świat niekomercyjnie, samodzielnie lub w małej grupie. Inaczej to wędrowcy, odkrywcy, globtroterzy. Tak rozumianych podróżników zestawię poniżej w porównaniu z turystami, korzystających głównie z komercyjnych wyjazdów.
Podróżnicy a turyści – różnice
Wiem, że każdy człowiek jest inny i nie należy ich masowo wciągać pod jeden wspólny mianownik, ale pewne statystyczne podobieństwa można zazwyczaj wyodrębnić. Opiszę więc poniżej raczej powszechne skojarzenia lub też statystyczne dominanty (cechy o największym prawdopodobieństwa wystąpienia ) u podróżników i turystów.
Droga
Dla podróżników liczy się droga. Życie w drodze, to poznawanie. Dla turystów ważne jest docelowe miejsce. Droga jest tylko koniecznością.
Wartości poznawcze i cele
Podróżnicy odkrywają świat, nastawiając się na poznanie innych ludzi i kultur. Turyści najczęściej szykują się na odpoczynek, relaks, rozrywkę i „zaliczeniową” powierzchowność poznawczą.
Komfort
Dla podróżników komfort ma drugorzędne znaczenie. Są gotowi na niewygody, aby iść obraną drogą. Dla turystów komfort ma duże znaczenie. Najlepiej w wersji all inclusive, z pełną obsługą i klimatyzacją.
Organizacja wyjazdów
Podróżnicy to nie najlepszy „target” dla turystycznych pośredników. Sami sobie organizują podróż. Turyści zazwyczaj korzystają z gotowych ofert hoteli i biur turystycznych.
Kierunki wyjazdów
Dla podróżników – im mniej znane, mniej uczęszczane miejsce, tym ciekawiej. Turyści najchętniej jadą do popularnych ośrodków, pełnych turystów. Potrafią stale jeździć w to samo miejsce.
Przygotowanie do podróży
Podróżnicy przygotowują się do podróży. Dużo czytają o trasach, ludziach i ograniczeniach. Turyści otrzymują gotowe produkty turystyczne, nastawione na zaspokojenie ich oczekiwań.
Czas pobytu
Dla turysty tradycyjnym okresem wyjazdu jest weekend lub krótki urlop w pracy. Podróżnicy potrafią wybrać się w znacznie dłuższą trasę. Niekiedy spontanicznie.
Zwiedzanie
Podróżnicy chętnie docierają w miejsca leżące poza głównymi trasami. Podróż w nieznane to ich powołanie. Turyści odwiedzają najbardziej znane kurorty, atrakcje i korzystają z gotowych wycieczek fakultatywnych.
Odkrycia
Podróżnicy cieszą się z małych i dużych odkryć. Szukają ciągle czegoś nowego, nieznanego. Odkrywają też siebie. Turyści często „odkrywają” tylko leżaki przy basenie lub przy hotelowej plaży.
Pasja
Dla podróżników pasją jest odkrywanie i życie w drodze. Turyści czasami łączą wyjazd ze swoją pasją. Najczęstszą pasją dla turystów jest jednak imprezowanie.
Poznawanie ludzi
Podróżnicy otwierają się na tubylców, chcą poznać ich życie, trudności, radości i zwyczaje. Turyści ograniczają kontakty z miejscowymi do obsługi hotelu, knajpki, przewodnika i sprzedawcy pamiątek. Wyjątki są zazwyczaj zgrabne, ładne i pociągające.
Budżet
Podróżnicy ograniczają komercyjne oferty, zbędne wydatki i żyją skromnie, niskobudżetowo, aby wędrować dłużej. Turyści nie stronią od wygód i szastania pieniędzmi podczas urlopu. Jadą na krótko i chcą zaszaleć.
Ekologia
Podróżnicy żyją w zgodzie z naturą. Nierzadko to miłośnicy głębokiej ekologii. Turyści często cechują się nadmiernym konsumpcjonizmem. Z ekologii najbardziej interesuje ich jakość wody w hotelowym kranie.
Pamiątki
Podróżnicy gromadzą wspomnienia. Turyści przywożą tandetne pamiątki z wakacji.
Bagaż
Podróżnicy noszą na sobie plecaki. Turyści ciągną walizki na kółkach.
Ubranie
Dla podróżników liczy się funkcjonalność, trwałość i wygoda. Turyści to chodząca rewia mody, światowa lub zaściankowa.
Transport
Podróżnicy cieszą się ze spaceru i auto-stopu. Dla turystów ważny jest komfort, transfer z lotniska, wygoda i klimatyzacja.
Jedzenie
Podróżnicy poznają smaki świata, lokalne dania i knajpki przeznaczone dla miejscowych. Noszą też jedzenie ze sobą. Turyści korzystają z knajpek hotelowych oraz z fast foodów. Boją się jeść w lokalach dla lokalsów.
Globalizacja
Im mniej globalnych korporacji, a więcej egzotyki, tym ciekawiej dla podróżników. Turyści lubią gwarancje i to, co już wcześniej mieli okazję poznać i próbować.
Ego
Podróżnicy odkrywają świat, innych i życie niczym Mały Książę, Saint-Exupéry’ego. W turystach jest sporo ego płacącego i wymagającego.
Odmienność kulturowa
Dla podróżników odmienność kulturowa jest elementem odkrywania świata i siebie. Dla turystów jest urozmaiceniem hotelowych kolacji i animacji.
Doświadczenie
Podróżnik dzieli się z innymi nowymi doświadczeniami i wspomnieniami. Turysta chwali się opalenizną, tandetnymi pamiątkami i wakacyjnymi imprezami.
A jednak jestem turystą
W powyższym zestawieniu widać, że podróżnicy wypadają pozytywniej od turystów. Dlaczego więc sam nazywam siebie turystą ? Bo to określenie bliższe prawdzie i nie zamierzam kreować się na kogoś, kim nie jestem. Choć czuję się turystą nieco mniej schematycznym. Ostatecznie na statystyczną medianę (średnią), składają się także wartości nietypowe 😉
Szufladka nie ma znaczenia
Mimo wyraźnych stereotypowych podziałów, część osób łączy cechy podróżnika i turysty. Przenikanie się tych dwóch postaw i definicji jest dzisiaj czymś naturalnym.
Nie zrobiłem tego zestawienia po to, by chwalić podróżników lub krytykować turystów. Podróżnicy nie gardzą relaksem i imprezkami, a niektórzy turyści podróżują. Nie brakuje turystów odpowiedzialnych i zrównoważonych oraz dalekich od ideału podróżników. Sam fakt wędrowania z plecakiem i namiotem, nie czyni z nas przecież lepszych od innych. Tak naprawdę nie ma więc większego znaczenia jak nas szufladkują. Liczy się to jakimi ludźmi jesteśmy, jakie jest nasze podejście do życia i jak wykorzystujemy nasz wyjazd. Pewien wpływ mają też nasze możliwości.
Dodaj komentarz