Spędziłem tylko kilka dni w Wenecji, w lipcu 2019 roku. Zacznę od tego, że chciałbym tam jeszcze koniecznie powrócić. Nie tylko podczas karnawału.
Klasyczna Wenecja, czyli gondole i gondolierzy
Gondole i gondolierzy, to oczywiste symbole Wenecji. Godzina rejsu gondolą kosztuje tam 100 Euro; 45 minut 80 Euro. Jeszcze nie miałem okazji płynąć, ale może rozważę tą opcję na przyszłość, dla kilku potencjalnych ujęć.
Ale jeżeli spotkacie gdzieś zdjęcie gondoli na tle przeźroczystej wody, raczej będzie to The Venetian Resort, w Las Vegas 😉
Plac Świętego Marka
Wenecja Plac św. Marka
Plac św. Marka (Piazza San Marco) – to wenecki celebryta. Jest znany głównie z tego, że jest znany. Migawki aparatów słychać tam niczym cykady na Cykladach. A plac nie zachwyca. Jak nie zachwyca, jeśli zachwyca? – usłyszałbym pewnie od Bladaczki 🙂
Bardziej zachwyca Piazzetta San Marco – przyległy do placu mniejszy placyk, z Pałacem Dożów. Razem te place tworzą tętniące serce tego miasta.
Wenecja – Piazzetta San Marco
Bazylika Świętego Marka
Wenecja Bazylika św. Marka
Podziw, zaskoczenie, kicz, przepych, wielki przepych, mem. To moje skojarzenia z Bazyliką św. Marka w Wenecji 🙂
1. Podziw dla artystów i rzemieślników.
2. Zaskoczenie, bo relikwie św. Marka Ewangelisty, którymi tam się chlubą, aby tam trafić, zostały dawniej skradzione (Siódme – nie kradnij).
3. Kicz – te różne kolumienki przed wejściem i inne elementy nawciskane tam na siłę. I jeszcze ta kopia kwadrygi u góry 🙂
4. Przepych – kilka tys. m2 wnętrza w złotych i szklanych mozaikach. Złoto wylewa się tam ze ścian i sklepień.
5. Wielki przepych – tylko na niecałych 5m2 Złotego Ołtarza (Pala d’Oro) jest ponoć (oprócz złota) 1300 pereł, 300 szmaragdów, 300 szafirów, 400 granatów i 15 rubinów.
6. Przypomniał mi się mój stary mem: Pochwała ubóstwa w blasku kosztowności, traci na wiarygodności
Mosty Wenecji
W Wenecji jest ok. 400 mostów i kładek. Nie liczyłem przez ile z nich przechodziłem, ale niewątpliwie turyści zapamiętują głównie dwa: Most Westchnień i Most Rialto.
Most Westchnień
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) z 1614 roku jest jednym z najbardziej znanych mostów świata. A sąsiedni Ponte della Paglia – Most ze Słomy, z którego najczęściej ogląda się Most Wspomnień, to jedno z najbardziej obleganych miejsc Wenecji.
Most Rialto
Most Rialto w Wenecji nad Wielkim Kanałem (Canal Grande) gdy był drewniany, kilkukrotnie się zawalał. Obecny XVII-wieczny most kamienny jest mocno oblegany przez turystów.
6 tysięcy dębowych pali, wbito dla jego wzmocnienia w dno kanału.
Budowle całej Wenecji postawione są na wielkich, drewnianych palach. Aby mogły powstać, trzeba było wyciąć wielki (dębowy?) las i przewieźć go na lagunę.
Urok Wenecji
Najpiękniejsze w Wenecji nie były dla mnie klasyczne atrakcje Wenecji, takie jak Plac Świętego Marka, Bazylika, Most Rialto, czy Pałac Dożów. Choć z góry zaznaczę, że go nie zwiedzałem 🙂
Najbardziej zachwycił mnie w Wenecji klimat tego miasta podczas spacerów po nim. Wąskie, stare uliczki, na których nie sposób nie zbłądzić bez nawigacji, placyki, kanaliki, małe mostki, stare drzwi i to wszystko, co pozwalało mi przenieść się w świat miasta, jakiego nie doświadczam na co dzień.
Building Bridges
Ręce to częsty motyw dzieł, które tworzy artysta Lorenzo Quinn, syn aktora Anthony’ego Quinna.
W 2017 roku, w weneckim Canal Grande pojawiła się jego rzeźba „Support”. Podczas Biennale w Wenecji w 2019 roku, wystawił „Building Bridges”, symbolizującą takie wartości jak miłość, przyjaźń, pomoc, czyli most będący symbolem łączenia, zamiast barier i dzielenia.
Zdjęcie zrobiłem w mało sprzyjających warunkach, ale mam nadzieję, że trochę to dzieło widać.
Wenecja Biennale 2019 – Building Bridges – Lorenzo Quinn
Wenecja o zachodzie słońca
Niesamowite wrażenie pozostawia też widok z góry na dachy miasta o zachodzie słońca, podziwiany z wieży św. Marka, na którą można wjechać windą za kilka Euro.
Wenecja o zachodzie słońca
Informacja o noclegach, knajpach i o jedzeniu oraz o zakazach w Wenecji zostały umieszczone w oddzielnych wpisach.
Więcej moich zdjęć z tego miasta, dostępnych jest na mojej foto-stronie w galerii Wenecja.
Wenecja – panorama miasta
Dodaj komentarz